Banát - neuvěřitelný kraj

1. - 9. června 2013

Jedenáct členů a příznivců olomouckých Přátel přírody vyrazilo poslední květnový den na prodloužený týden (31. 5. - 9. 6. 2013) do českých vesnic v rumunském Banátu. Cílem akce "Banát - neuvěřitelný kraj" bylo poznat zdejší překrásnou divokou přírodu a také podmínky, v nichž žijí naši krajané. Ti se sem přestěhovali převážně z Čech téměř před 200 lety.

Účastníci pobyli vždy několik nocí v českých vesnicích Svatá Helena a Gerník, navšívili i nejvýše položené Rovensko. Uchvátil je majestátní Dunaj, zelené pastviny, kopce pokryté listnatými lesy, volně přístupné jeskyně. Vnímali ale také tvrdý život krajanů, kteří se musejí doslova rvát o denní chleba. Celá akce tak byla pro všechny cennou životní zkušeností.

Na této stránce najdete postřehy z našeho putování, podle nichž poznáte aktuální situaci v českých osadách v jihozápadním Rumunsku tak, jak jsme ji zažili v červnu roku 2013. Dále můžete čerpat i z informací na největším portálu o českém Banátu www.banat.cz, ty naše si nedělají ambici být lepší a ucelenější, jen aktuálnější.

 

Sérii článků o naší cestě Banát - země našich krajanů napsala Marcela Moser:

I. Jak vznikl nápad a začal náš výjezd

II. Jak jsme žasli u Dunaje, objevovali jeskyně a Štěpán ztratil bič

III. Jak jsme šli dál do kopců a proč v Gerníku nejsou kozy

IV. Jak jsme jeli s povozem do Rovenska

V. Jak jsme ochutnali sumce a toulali se kolem Gerníku

VI. Jak jsme sestoupili z gernických kopců pod větrníky a všechno skončilo

 

Fotogalerie z naší cesty je zde...

Rozhovor s Marcelou, která cestu vymyslela, si přečtěte tady...

 

Náš itinerář

1. - 9. června 2013

výjezd Malé lišky - klubu přátel přírody z Olomouce do českých vesnic v rumunském Banátu

"V létě roku osmnáctistého dvacátého osmého se vypravili dva průzkumníci z řad těch, kteří se chystali odejít za lepším z Čech až do rumunského Banátu, na namáhavou pouť směrem na jih. Podle kronik se jmenovali Martin Mareš a Michal Glazer. Když se vrátili, vyprávěli, že byli přátelsky přijati, že tato země je krásná, velmi úrodná, že tam roste krásná pšenice, ovoce a víno. Povzbuzeni jejich zprávami vydali se vystěhovalci na pochod za novou nadějí. Na výstrahy sousedů pak odpovídali slovy věštby: "Země Česká bude příští válkou rozdrobena a pohlcena. Potom my, osídlenci z Banátu, se vrátíme, zemi znovu zřídíme a zaplníme ji novým a lepším národem.“           

(Z krajanské kroniky)

Svatá Helena, Gerník, Bígr, Rovensko, Šumice, Eibentál jsou jména vesnic, které založili naši předkové na karpatských hřebenech nad soutěskou Dunaje. Drsný kraj je rájem turistů. České vesnice jsou propojeny značenými turistickými cestami, které vedou kolem nejatraktivnějších míst, kolem jeskyní, vodních mlýnků a krasových kaňonů. Jako by se tu čas zastavil. Do dnešních dnů si krajané v Banátu uchovali zvyky a tradice, které si přivezli z domova. Zvláštní kontrast české a balkánské atmosféry dostane i vás!

 

Informace k programu, dopravě, ubytování a stravování: Leták ke stažení zde: 130601_malaliska_banat_zvacka.pdf (473 kB)

 

Cena a storno podmínky

5.750 Kč*)

Cena zahrnuje dopravu (bus, doprava na místě) z Brna a zpět, ubytování, polopenzi v Rumunsku.

*) V případě nepříznivé změny kurzu nebo cen může být cena akce navýšena až o 15%.

Při odhlášení  40 a méně dní před akcí činí stornopoplatek 60% ceny, pokud účastník za sebe nesežene náhradníka. Záloha se vrací jen tehdy, pokud sám účastník za sebe sežene náhradníka.

 

Přihlašování

1. Místo si rezervujte zde

2. Pošlete nevratnou zálohu 2.000 Kč na účastníka na účet klubu č. 2000220088/2010, var. symbol 130601. Teprve pak je rezervace účinná.

3. Celková cena je splatná do 10. 5. 2013 na tento účet.

 

Zvláštnosti cestování s námi

Nejsme cestovní kancelář a akce pro nás není výdělečná a pro vás dotovaná. V podstatě vyjíždíme do Banátu jako parta, rozpočítáváme náklady a jaké si to uděláme, takové to budeme mít.

Během akce ovlivníte, co se bude dít, můžete přispět ke společné zábavě a dobré náladě. Počítáme s posezeními u kytar, společným grilováním apod.

Účastníci by měli vědět, že se akce účastní dobrovolně a na vlastní nebezpečí a budou respektovat pořadatele.

 

Akci organizují: Marcela Moser a Hynek Pečinka